Nasza historia
Wieś Łoniów to stara osada o słowiańskich korzeniach. W przeszłości była własnością kilku rodów szlacheckich. W połowie XVIII wieku należała do Moszyńskich (herbu Nałęcz), potomków króla Augusta II Mocnego i jego faworyty Anny Konstancji von Hoym, znanej jako hrabina Cosel. W połowie XVIII wieku Moszyńscy postanowili, w miejscu dotąd zajmowanym przez dwór, wybudować pałac.
Pałac w Łoniowie wzniesiono dla Moszyńskich herbu Nałęcz. Opracowanie projektu zlecono krakowskiemu architektowi, Antoniemu Łuszczkiewiczowi. Nie wiadomo dokładnie czy inicjatorem budowy był Piotr Stanisław hr. Moszyński (ur. 1800 – zm. 1879r.) czy też jego syn Jerzy (ur. 1847 – zm. 1924r.). Rezydencję ukończono w 1885r.
Wzniesiono wieloczłonowy obiekt z jednopiętrowym korpusem, kryty dachami dwuspadowymi. Charakterystyczną cechą budowli jest wkomponowana w fasadę frontową wieżyczka oraz detal architektoniczny specyficzny dla architektury eklektycznej. W 1912 roku wokół rezydencji założono park romantyczny zaprojektowany przez Stefana Celichowskiego.
Moszyńscy mieszkali w Łoniowie do czasu wejścia w życie reformy rolnej z 1944 roku. Po usunięciu właścicieli w pałacu utworzono szkołę podstawową. W pałacu w latach 1945-1948 mieściło się Wiejskie Gimnazjum Koedukacyjne Powiatowego Związku Samorządowego w Sandomierzu, następnie zostało przekształcone w Średnią Szkołę Rolniczą Rolników Specjalistów.
Budynek eksploatowany bez żadnych konserwacji i remontów zaczął niszczeć, aż w końcu został opuszczony, co jeszcze przyśpieszyło jego upadek.
Dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku rozpoczęto remont zdewastowanego zabytku i w dniu 1 maja 1977 roku uroczyście przekazano pałac do użytku. Jego nowym przeznaczeniem był Dom Dziecka. Placówka w tzw.” Pałacu” mieściła się ponad 30 lat. Nowe wytyczne dla placówek opiekuńczych wchodzące w życie w 2010 r. ograniczające ilość dzieci w domach dziecka do 10-12 sprawiły, iż Starostwo Sandomierskie musiało wybudować trzy odrębne domy, a pałac został wystawiony na sprzedaż. Firma STP Investment z Bochni została nowym właścicielem rezydencji Moszyńskich. Zgodnie z warunkami przetargu Dom Dziecka ostatecznie przeniesiono z końcem 2009 r.
Budowa trzech domów kosztowała 1,5 miliona złotych. 1,1 miliona stanowiły dotacje z rezerwy prezesa Rady Ministrów i Urzędu Wojewódzkiego. Na budowę segmentów przeznaczona została również część pieniędzy ze sprzedaży pałacu i parku. Budowa szła bardzo szybko. Zakończyła się wcześniej niż planowano. Inwestycja kosztowała mniej niż szacowano. Dlatego powiat zdecydował się na budowę czwartego domu, przede wszystkim na potrzeby pogotowia opiekuńczego.
Ostatecznie wybudowano cztery domy każdy z nich ma powierzchnię 225 metrów kwadratowych. Znajduje się tam sześć pokoi jedno- i dwuosobowych, duży pokój telewizyjny, kuchnia, hol i łazienki oraz ogródek. W każdym domu pod opieką wychowawców mieszka 10 wychowanków. - Dzieci wspólnie z wychowawcami - opiekunami prowadzą gospodarstwo domowe, wykonują codzienne czynności, jak: gotowanie, sprzątanie czy pranie. W takiej placówce nie ma kucharki, która gotuje, nie ma osoby do sprzątania. Wszystkie czynności wychowankowie wykonują sami, oczywiście z pomocą wychowawcy. To bardzo ważne, pomaga im bowiem wdrożyć się do samodzielnego życia, a ponadto stwarza rodzinną atmosferę.
Centrum Administracyjne Domów dla Dzieci i Młodzieży jest jednostką organizacyjną Powiatu Sandomierskiego nie posiadająca osobowości prawnej i działającą jako jednostka budżetowa..
Centrum zapewnia obsługę ekonomiczno-administracyjną i organizacyjną placówek opiekuńczo-wychowawczych:
1.Domu dla dzieci i młodzieży nr 1 Łoniów 121
2.Domu dla dzieci i młodzieży nr 2 Łoniów 122
3.Domu dla dzieci i młodzieży nr 3 Łoniów 123
4.Domu dla dzieci i młodzieży nr 4 Łoniów 124
Domy obsługiwane przez Centrum realizują zadania:
1. socjalizacyjne Dom nr. 1, 2,3
2. interwencyjne Dom nr 4.
Centrum poprzez Domy dla Dzieci i Młodzieży zapewnia całodobową opiekę wychowawczą dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodzicielskiej.